With the 2020 season ending abruptly due to COVID-19, the qualification procedures to 2021 Hopes and Elite events is a bit different. Athletes have the chance to qualify to these 2021 competitions through three different routes: the 2019 U.S. Championships, 2020 elite qualifiers, camps & competitions, and 2021 elite qualifiers, camps and competitions. The age groups for Hopes has also changed. Instead of Hopes 10-11 and Hopes 12-13 divisions, the new divisions will be 11-12 and 13-14. Below are the qualification guidelines for the 2021 elite season.

Level/AgeCompulsory ScoreOptional Score to ClassicOptional Score to Championships
Senior Elite (AA) – Age 16+35.00 at 2020/2021 National Qualifiers (for new elites)51.00 AA scored at:
– 2019 U.S. Championships
– 2020/2021 National Qualifiers
– 2021 National Team Camp Verifications on competition surface
Automatic Qualifiers:
– 2019 World Team Members
52.00 AA scored at:
– 2021 Classic Meets
– 2021 Winter Cup
– 2021 National Team Camp Verifications on competition surface
– 2021 National Team International Assignment
Senior Elite (2-3 Event) – Age 16+35.00 AA OR 26.25 3 event/17.5 2 event at 2020/2021 National Qualifiers (for new elites)39.00 3 event/26.50 2 event scored at:
– 2019 U.S. Championships
– 2020/2021 National Qualifiers
– 2021 National Team Camp Verifications on competition surface
39.75 3 event/27.00 2 event scored at:
– 2021 Classic Meets
– National Team Camp Verifications on competition surface
Junior Elite – Age 11-1535.00 at 2020/2021 National Qualifiers (for new elites).
50.50 scored at:
– 2019 U.S. Championships
– 2020/2021 National Qualifiers
– 2021 National Team Camp Verifications on competition surface
51.00 scored at:
– 2020-2021 National Team Camp Verification on competition surface
– 2021 Classic Meets
– 2021 Winter Cup
Hopes 13-1433.00 at 2020/2021 National Qualifiers48.50 scored at:
– 2020/2021 National Qualifiers
– 2021 Developmental Camp Verification on competition surface
Top 18 from Hopes Classic (must score a 48.5) will advance. If an age division is not filled, fill from the other age group from the rank order.
Hopes 11-1232.00 at 2020/2021 National Qualifiers46.00 scored at:
– 2020/2021 National Qualifiers
– 2021 Developmental Camp Verification on competition surface
Top 18 from Hopes Classic (must score a 46.0)

Below are lists of all gymnasts qualified to the 2021 Hopes or American and U.S. Classic. Gymnasts in blue have qualified to the U.S. Championships or Hopes Championships. Gymnasts are sorted by level and division (e.g: Junior Elite, Senior Elite, Hopes 11-12, Hopes 13-14) and the clubs of gymnasts are noted as well as where they got their qualifying score.

Gymnasts with an asterisk (*) are qualified, but unlikely to compete. We have also included lists of qualified Hopes and Elite gymnasts are gymnasts who are partially qualified – those who have earned their compulsory or optional score but still must obtain the other score.

please note: we import all qualified athletes via the scores published on the USA Gymnastics website. If you held a qualifier and the scores were not published, you may email lauren@chalkwarrior.com with the results so we can keep this list accurate.

Qualified Hopes & Elite Gymnasts

Senior Elite

Ciena Alipio, West Valley (2019 U.S. Championships)

Sydney Barros, Texas Dreams (2019 U.S. Championships)

Simone Biles, WCC (2019 World Team Member)

Love Birt, First State (2019 U.S. Championships)

Skye Blakely, WOGA (2019 U.S. Championships)

Sloane Blakely, WOGA (2019 U.S. Championships – 3 Events)

Sophia Butler, Discover (2019 U.S. Championships)

Jade Carey, Arizona Sunrays (2019 World Team Member)

Jordan Chiles, WCC (2019 U.S. Championships)

Kayla DiCello, Hill’s (2019 U.S. Championships)

Amari Drayton, WCC (2020 Metroplex Qualifier)

Kara Eaker, GAGE (2019 World Team Member)

Addison Fatta, Prestige (2019 U.S. Championships)

Aleah Finnegan, GAGE (2019 U.S. Championships)

eMjae Frazier, Parkettes (2019 U.S. Championships)

Karis German, WCC (2019 U.S. Championships)

Olivia Greaves, WCC (2019 U.S. Championships)

Olivia Hollingsworth, WCC* (2019 U.S. Championships) – College (Auburn)

Morgan Hurd, First State (2019 U.S. Championships)

Shilese Jones, Future (2019 U.S. Championships)

Alonna Kratzer, Top Notch (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Emily Lee, West Valley (2019 U.S. Championships)

Sunisa Lee, Midwest (2019 World Team Member)

Lilly Lippeatt, Cincinnati (2019 U.S. Championships)

Lauren Little, Everest (2019 U.S. Championships)

Amber Lowe, ANSG (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Grace McCallum, TCT (2019 World Team Member)

Konnor McClain, Revolution (2019 U.S. Championships)

Riley McCusker, Arizona Sunrays (2019 U.S. Championships)

Zoe Miller, WCC (2019 U.S. Championships)

Kaylen Morgan, Everest (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Sydney Morris, First State (2019 U.S. Championships)

Gabby Perea, Legacy Elite * (2019 U.S. Championships) – Competing L10

Anya Pilgrim, Hill’s (2019 U.S. Championships)

Ariel Posen, First State (2019 U.S. Championships)

Sienna Robinson, Brown’s (2020 Excalibur Qualifier)

Katelyn Rosen, Mavericks (2019 U.S. Championships)

Lyden Saltness, Midwest (2020 Brestyan’s LV Qualifier – 3 Events)

Jamison Sears, World Class (2019 U.S. Championships)

Ava Siegfeldt, Rebounders (2019 U.S. Championships)

MyKayla Skinner, Desert Lights (2019 World Team Member)

Makenna Smith, Gold Cup (2020 Metroplex Qualifier)

Ui Soma, San Mateo* (2020 Metroplex Qualifier) – Competing for Japan

Trinity Thomas, Florida (2019 U.S. Championships)

Faith Torrez, Legacy Elite (2019 U.S. Championships)

Eva Volpe, Pearland Elite (2020 Everest Qualifier)

Leanne Wong, GAGE (2019 U.S. Championships)

Junior Elite

Charlotte Booth, Brandy Johnson’s (2020 Everest Qualifier)

Lily Bruce, WCC (2020 Metroplex Qualifier)

Kailin Chio, Gymcats (2019 U.S. Championships)

Katelyn Jong, Metroplex (2020 Metroplex Qualifier)

Levi Jung-Ruivivar, TCT (2020 Metroplex Qualifier)

Temple Landry, TCT (2020 Metroplex Qualifier)

Kaliya Lincoln, WOGA (2020 Metroplex Qualifier)

Nola Matthews, Airborne (2019 U.S. Championships)

Zoey Molomo, Metroplex (2020 Feb Devo Camp Verification)

Lily Pederson, Flips* (2020 Metroplex Qualifier) – Competing L10

Michelle Pineda, Metroplex (2020 Feb Devo Camp Verification)

Autumn Reingold, Gymnastics Olympica (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Ashlee Sullivan, WOGA (2020 Everest Qualifier)

Lucy Tobia, Parkettes (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Hopes 13-14

Hailey Avellar, Ascend (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Giovannina Beltra, Rebound (2020 Excalibur Qualifier)

Ly Bui, IGN (2020 Metroplex Qualifier)

Payton Chandler, Metroplex (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Carsyn Coleman, Precision (2020 Metroplex Qualifier)

Ariel Collum, Brown’s (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Nicole Desmond, Parkettes (2020 Feb Devo Camp Verification)

Presley Duke, Dynamo (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Emerson Fisk, Golden City (2020 Metroplex Qualifier)

Madray Johnson, WOGA (2020 Metroplex Qualifier)

Kaitlynd Kastl, Metroplex (2020 Metroplex Qualifier)

Avery King, WOGA (2020 Metroplex Qualifier)

Ella Murphy, WOGA (2020 Everest Qualifier)

Haley Mustari, Dynamo (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Rafaela O’Neill, Airborne (2020 Metroplex Qualifier)

Jessica Schaffer, Desert Lights (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Jolyn Sicat Valeros, Sokol Elite (2020 Feb Devo Camp Verification)

Audrey Snyder, First State (2020 Excalibur Qualifier)

Paloma Spiridonova, WOGA (2020 Everest Qualifier)

Isabel Stassi, Gym X-Treme (2020 Metroplex Qualifier)

Tiana Sumanasekera, West Valley (2020 Metroplex Qualifier)

Gabriella Van Frayen, Gym X-Treme (2020 Metroplex Qualifier)

Kaela Yee, Leyva (2020 Metroplex Qualifier)

Alicia Zhou, Love (2020 Metroplex Qualifier)

Hopes 11-12

Sadie Goldberg, Buckeye (2020 Metroplex Qualifier)

Claire Pease, WOGA (2020 Metroplex Qualifier)

Brynli Smith, WOGA* (2020 Metroplex Qualifier)Retired

Tyler Turner, Airborne (2020 Metroplex Qualifier)

Camie Westerman, Hill’s (2020 Metroplex Qualifier)

Partially Qualified Hopes & Elite Gymnasts

Please note: Once an elite gymnast has competed in a classic meet, she does not need to test elite compulsory again. Therefore, only gymnasts who have competed in an elite qualifier in 2020/2021 and/or competed elite or hopes in 2019 will be listed.

Has Compulsory Score, Needs Optional Score

Senior Elite

Olivia Ahern, Believe

Alyssa Arana, Leyva

Bryn Bartman, Everest

Hadley Bretschneider, SRG

Alea Byrne, WOGA

Elizabeth Cairns, Rebound

Victoria Cluck, WOGA (3 events)* – Competing L10

Kylie Coen, Empire

Skylar Draser, Parkettes

Sydnee Evans, Desert Lights

Maria Ferguson, Salcianu Elite

Elizabeth Gantner, JPAC

Jaylene Gilstrap, Metroplex* – College (Utah)

Emily Golden, EVO* – Retired

Trayana Halcheva, Gymnastics Olympica

Mia Heather, San Mateo

Julianne Huff, JamJev

Alexis Jeffrey, GAGE

Hailey Klein, Flips North Shore

Julia Krzywanski, EVO

Chloe LaCoursiere, Coastal

Jordyn Lyden, Flips

Courtney McCann, WOGA

Elle Mueller, TCT

Meili Nash, All American

Annalise Newman-Achee, Chelsea Piers

Sophie Parenti, West Valley

Lauren Pearce, AGA

Madison Perkins, AGA

Cecily Rizo, Texas Dreams

Jenna Rusk, Mavericks

Chavala Shepard, Hopes and Dreams

Danielle Sievers, AAGA

Lindsay Van Eyk, Brestyan’s

Abigael Vides, WCC

Clara Wallace, Xtreme

Jaelah Warner, World Class

Madelyn Warren, All American

Mahleea Werline, Salcianu Elite

Camie Winger, All American

Tirzah Wise, Salcianu Elite

Mya Witte, Genies

Lexi Zeiss, OGA

Jamie Wright, World Class

Ella Zirbes, Flips

Junior Elite

Ella Beck, Buckeye

Chesney Bennett, Gymnastics Academy of Charleston

Chloe Cho, Waller’s GymJam

Adriana Consoli, Pearland Elite

Nicole Desmond, Parkettes (fully qualified Hopes 13-14)

Jordis Eichman, Colorado Aerials

Ryan Fuller, Head Over Heels

Olivia Kelly, North Stars

Isabella Kenny, Bright Stars

CJ Keuneke, TIGAR

Alexa Knape, Desert Lights

Haley Mustari, Dynamo

Peyton Novinger, Prestige

Rafaela O’Neill (fully qualified Hopes 13-14)

Genesis PeBenito, Salcianu Elite

Jaylyn Pomager, Mavericks

Azaraya Ra-Akbar, World Class

Jessica Reith, Parkettes

Camryn Richardson, Pearland Elite

Joscelyn Roberson, NE Texas Elite

Piper Slocum, AIM Athletics

Rebekah Smith, WCC

Daisy Stephenson, Texas Best

Hayden Taylor, Parkettes

Kaetlyn Tenesch, Roots

Giana Trolio, Olympic Dreams

Lundyn VanderToolen, Olympus

Alana Walker, North Stars

Paityn Walker, Head Over Heels

Kaylee Wilson, Texas Dreams

Chloe Womeldorph, Empire

Eleanor Wyly, North Bay Athletics

Alicia Zhou, Love (fully qualified Hopes 13-14)

Hopes 13-14

Megan Aamold, West Valley

Madisyn Alemany, Bright Stars

Ronnie Amey, Airborne

Addison Andserson, Airborne

Hayden Anderton, Desert Lights

Darielis Aviles, Cincinnati

Emma Becker, Napervile

Elle Bragga, Top Notch

Nora Brewer, IGN

Kylee Bromley, Firs State

Simone Brown, First in Flight

Ellorie Cane, Precision

Kaylee Cheek, All American

Kaitlyn Cohen, The Klub

Lila Couture, Golden City

Allison Cucci, Victors

Paisley Davis, First in Flight

Stella DePaola, Arizona Sunrays

Anabelle Dewey, East Tennessee

Angelina Donnarumma, Gold Medal

Tatum Drusch, Flips

Presley Duke, Dynamo

Julianna During, Rebound

Isabella Cheryl Edralin, Excalibur

Kaylee Edwards, Pearland Elite

Sophee El-Attar, First State

Rachel Fleischman, Gymnastics Olympica

Pyper Fliehr, First in Flight

Lavender Flores, FGA

Sasha Fujisaka, Airborne

Isabelle Futch, Ascend

Kieryn Finnell, RGA

Abbey Gardner, Desert Lights

Keira Gontkosky, Parkettes

Mylee Grant, Decal

Addison Haney, PGA

Paige Hasling, World Class

Cambry Haynes, 5280

Jadasyn Hinojos, Pearland Elite

McKinley James, Pearland Elite

Lillian Jennejohn, All American

Jazmyn Jimenez, The Klub

Payton Kartchner, Arizona Sunrays

Sevana Kasparian, Gymnastics Olympica

Delanie Kelly, Flips North Shore

Matti Kitzmiller, Naperville

Yuna Lee, Hill’s

Myli Lew, San Mateo

Kaydence Lockhart, Desert Lights

Samaria Lowman, Prestige

Ciarra Miller, IGN

Hayden Mazur, Top Notch

Avery Moss, Georgia Elite

Clara Nunez Matheus, Tumblebees

Haley Mendoza, Gym-Nation

Dayana Nataren, Empire

Julia Nehmer, WOGA

Neela Nicholson, Park Ave

Kya Nye, Buckeye

Mackenzie Osborne, Georgia Elite

Adele Ossi, Parkettes

Ella Kate Parker, Cincinatti

Macy Pennington, Elite Xtreme

Isabella Perri, Excalibur

Asia Reid, Arizona Sunrays

Brooke Reingold, Gymnastics Olympica

Roanne Alexa Ribaya, First State

Anaya Rodriguez, Gold Medal

Dylan Santos, West Valley

Jocelyn Sasson, Auburn

Avery Schlichting, Gymnastic Academy of Rockford

Payton Seal, EE

Christina Shelton, Cobb Challengers

Aniya Smith, Hill’s

Sydney Snyder, First State

Analiah Solorio, 5280 South

Sutton Strasser, Infiniti Elite

Anna Tava, US Gym

Brinley Thompson, Desert Lights

Khloe Timmer, Leyva

Whitney Torchia, Charleston

Kendall Torrens, Empire

Brynn Torry, World Class

Audree Valdenarro, Los Angeles School of Gymnastics

Kate Walendzak, Buckeye

Carly Weinberg, Buckeye

Grace Weisser, Flips

Paige Wills, Parkettes

Isabella Woods, Gymniks

Hopes 11-12

Paityn Adams, Metroplex

Makenna Araiza, Naperville

Harlow Buddendeck, RGA

Ryann Canada, The Rock

Zaven Cooper, AGA

Allyn Damelio, San Mateo

Drew Eddy, The Klub

Addyson Fulcher, First in Flight

Gabrielle Hardie, AAGA

Quinn Harris, Cincinnati

Emma Howells, Fusion

Tori Kitzmiller, Naperville

Chloe La, Roots

Autumn Moberg, Boundless

Aaliyah Oglesby, Precision

Tylee Price, Coastal

Mia Puig, International

Alyssa Robinson, Next Level

Angielina Rodriguez, Tumblebees

Payton Seal, Elite Xtreme

Tyler Turner, Airborne

Gabi Ursu, Naperville

Delilah Zepeda-Orth, 5280