Below are lists of all gymnasts qualified to the 2020 Hopes or American and U.S. Classic. Gymnasts in blue have qualified to the U.S. Championships or Hopes Championships. Gymnasts are sorted by level and division (e.g: Junior Elite, Senior Elite, Hopes 10-11, Hopes 12-13) and the clubs of gymnasts are noted as well as where they got their qualifying score.

Gymnasts with an asterisk (*) are qualified, but unlikely to compete. Below the list of qualified Hopes and Elite gymnasts are gymnasts who are partially qualified – those who have earned their compulsory or optional score but still must obtain the other score.

 Compulsory ScoreOptional Scores to ClassicOptional Scores to Championships
Senior Elite (AA)35.00051.000
Can be earned at:
- 2019 U.S. Championships
- 2020 National Qualifiers
- Fall 2019/Spring 2020 select National Team Training Camps
Automatic
- 2019 World Team Members & replacement athlete

52.000
Can be earned at:
- 2020 American or U.S. Classic
- Fall 2019/Spring 2020 select National Team Training Camps
- Fall 2019/Spring 2020 National Team International Assignment
Senior Elite (2-3 Event)35.000 OR 3 events with a 26.25 or 17.5 for 2 events.3 Event - 39.000
2 Event - 26.500
Can be earned at:
- 2019 U.S. Championships
- 2020 National Qualifiers
- Fall 2019/Spring 20120 select National Team Training Camps
3 Event - 39.750
2 Event - 27.000
Can be earned at:
- 2020 U.S. or American Classic
- Fall 2019/Spring 2020 select National Team Training Camps
- Fall 2019/Spring 2020 National Team International Assignment
Junior Elite35.00050.500
Can be earned at:
- 2019 U.S. Championships
- 2020 National Qualifiers
- Fall 2019/Spring 2020 select National Team Training Camps
51.000
Can be earned at:
- 2020 U.S. or American Classic
- Fall 2019/Spring 2020 select National Team Training Camps
- Fall 2019/Spring 2020 National Team International Assignment
Hopes 12-1333.00048.500
Can be earned at:
- 2020 National Qualifiers
- 2020 select Developmental Camps
Top 18 from the Hopes Classic (with the qualification score of 48.500) will qualify to the Hopes Championships.
Hopes 10-1132.00046.000
Can be earned at:
- 2020 National Qualifiers
- 2020 select Developmental Camps
Top 18 from the Hopes Classic (with the qualification score of 46.000) will qualify to the Hopes Championships.

Qualified Hopes & Elite Gymnasts

Senior Elite

Ciena Alipio, West Valley (2019 U.S. Championships)

Simone Biles, WCC (2019 World Team Member)

Sloane Blakely, WOGA (2019 U.S. Championships) – 3 events

Sophia Butler, Discover (2019 U.S. Championships)

Jade Carey, Arizona Sunrays (2019 World Team Member)

Jordan Chiles, WCC (2019 U.S. Championships)

Kayla DiCello, Hills (2019 U.S. Championships)

Amari Drayton, WCC (2020 Metroplex Qualifier)

Kara Eaker, GAGE (2019 World Team Member)

Addison Fatta, Prestige (2019 U.S. Championships)

Aleah Finnegan, GAGE (2019 U.S. Championships)

eMjae Frazier, Parkettes (2019 U.S. Championships)

Karis German, WCC (2019 U.S. Championships)

Olivia Greaves, MG Elite (2019 U.S. Championships)

Olivia Hollingsworth, WCC (2020 Metroplex Qualifier)

Morgan Hurd, First State (2019 U.S. Championships)

Shilese Jones, Future (2019 U.S. Championships)

Alonna Kratzer, Top Notch (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Emily Lee, West Valley (2019 U.S. Championships)

Sunisa Lee, Midwest (2019 World Team Member)

Lilly Lippeatt, Cincinnati (2019 U.S. Championships)

Lauren Little, Everest (2019 U.S. Championships)

Grace McCallum, Twin City Twisters (2019 World Team Member)

Riley McCusker, Arizona Sunrays (2019 U.S. Championships)

Kaylen Morgan, Everest (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Sydney Morris, First State (2019 U.S. Championships)

Gabby Perea, Legacy Elite (2019 U.S. Championships)* Competing L10

Anya Pilgrim, Hill’s (2019 U.S. Championships)

Ariel Posen, MG Elite (2019 U.S. Championships)

Lyden Saltness, Midwest (2020 Brestyan’s LV Qualifier) – 3 events

Ava Siegfeldt, Rebounders (2019 U.S. Championships)

MyKayla Skinner, Desert Lights (2019 World Team Replacement Athlete)

Makenna Smith, Gold Cup (2020 Metroplex Qualifier)

Trinity Thomas, Florida (2019 U.S. Championships)

Faith Torrez, Legacy Elite (2019 U.S. Championships)

Leanne Wong, GAGE (2019 U.S. Championships)

Junior Elite

Sydney Barros, Texas Dreams (2019 U.S. Championships)

Love Birt, First State (2019 U.S. Championships)

Skye Blakely, WOGA (2019 U.S. Championships)

Charlotte Booth, Brandy Johnson’s (2020 Everest Qualifier)

Lily Bruce, WCC (2020 Metroplex Qualifier)

Kailin Chio, Gymcats (2019 U.S. Championships)

Skylar Draser, Infiniti Elite (2020 Everest Qualifier)

Katelyn Jong, Metroplex (2020 Metroplex Qualifier)

Levi Jung-Ruivivar, TCT (2020 Metroplex Qualifier)

Temple Landry, TCT (2020 Metroplex Qualifier)

Kaliya Lincoln, Airborne (2020 Metroplex Qualifier)

Amber Lowe, Everest (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Nola Matthews, Airborne (2019 U.S. Championships)

Konnor McClain, Revolution (2019 U.S. Championships)

Zoe Miller, WCC (2019 U.S. Championships)

Zoey Molomo, Metroplex (2020 March Devo Camp Verification)

Annalise Newman-Achee, Chelsea Piers (2020 Metroplex Qualifier)

Lily Pederson, Flips (2020 Metroplex Qualifier)

Michelle Pineda, Metroplex (2020 March Devo Camp Verification)

Autumn Reingold, Gymnastics Olympica (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Sienna Robinson, Brown’s (2020 Excalibur Qualifier)

Katelyn Rosen, Mavericks (2019 U.S. Championships)

Jamison Sears, World Class (2019 U.S. Championships)

Ui Soma, San Mateo (2020 Metroplex Qualifier)

Ashlee Sullivan, WOGA (2020 Everest Qualifier)

Lucy Tobia, Parkettes (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Eva Volpe, Pearland Elite (2020 Everest Qualifier)

Mya Witte, Genie’s (2019 U.S. Championships)

Lexi Zeiss, OGA (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Hopes 12-13

Hailey Avellar, Auburn (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Giovannina Beltra, Rebound (2020 Excalibur Qualifier)

Ly Bui, IGN (2020 Metroplex Qualifier)

Payton Chandler, Metroplex (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Carsyn Coleman, Precision (2020 Metroplex Qualifier)

Ariel Collum, Brown’s (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Nicole Desmond, Parkettes (2020 March Devo Camp Verification)

Presley Duke, Dynamo (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Emerson Fisk, Golden City (2020 Metroplex Qualifier)

Madray Johnson, WOGA (2020 Metroplex Qualifier)

Kaitlynd Kastl, Metroplex (2020 Metroplex Qualifier)

Avery King, WOGA (2020 Metroplex Qualifier)

Zoey Molomo, Metroplex (2020 Metroplex Qualifier)

Ella Murphy, WOGA (2020 Everest Qualifier)

Haley Mustari, Dynamo (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Rafaela O’Neill, Airborne (2020 Metroplex Qualifier)

Michelle Pineda, Metroplex (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Jessica Schaffer, Desert Lights (2020 Brestyan’s LV Qualifier)

Jolyn Sicat Valeros, Sokol Elite (2020 March Devo Camp Verification)

Audrey Snyder, First State (2020 Excalibur Qualifier)

Paloma Spiridonova, WOGA (2020 Everest Qualifier)

Isabel Stassi, Gym X-Treme (2020 Metroplex Qualifier)

Tiana Sumanasekera, West Valley (2020 Metroplex Qualifier)

Gabriella Van Frayen, Gym X-Treme (2020 Metroplex Qualifier)

Kaela Yee, Leyva (2020 Metroplex Qualifier)

Alicia Zhou, Love (2020 Metroplex Qualifier)

Hopes 10-11

Sadie Goldberg, Buckeye (2020 Metroplex Qualifier)

Claire Pease, WOGA (2020 Metroplex Qualifier)

Brynli Smith, WOGA (2020 Metroplex Qualifier)

Tyler Turner, Airborne (2020 Metroplex Qualifier)

Camie Westerman, Hill’s (2020 Metroplex Qualifier)

Partially Qualified Hopes & Elite Gymnasts

Please note: Once an elite gymnast has competed in a classic meet, she does not need to test elite compulsory again. Therefore, only gymnasts who have competed in an elite qualifier in 2020 and/or competed elite or hopes in 2019 will be listed.

Has compulsory score – needs optional score

Senior Elite

Alea Byrne, WOGA

Victoria Cluck, WOGA (3 events)

Kylie Coen, Empire

Elizabeth Gantner, JPAC

Jaylene Gilstrap, Metroplex* – Competing level 10

Trayana Halcheva, Gymnastics Olympica

Mia Heather, San Mateo

Alexis Jeffrey, GAGE

Danielle Sievers, AAGA

Abigael Vides, WCC

Tirzah Wise, Salcianu Elite

Junior Elite

Olivia Ahern, Believe

Alyssa Arana, Leyva

Bryn Bartman, Everest

Ella Beck, Buckeye

Chesney Bennett, Charleston

Hadley Bretschneider, SRG

Elizabeth Cairns, Rebound

Chloe Cho, Wallers’ GymJam

Adriana Consoli, Pearland Elite

Nicole Desmond, Parkettes

Jordis Eichman, Colorado Aerials

Sydnee Evans, Desert Lights

Maria Ferguson, Salcianu Elite

Ryan Fuller, Head Over Heels

Emily Golden, Evo

Julianne Huff, JamJev

Olivia Kelly, North Stars

Isabella Kenny, Bright Stars

CJ Keuneke, TIGAR

Hailey Klein – Flips North Shore

Alexa Knape, Desert Lights

Julia Krzywanski, Evo

Chloe LaCoursiere, Coastal

Jordyn Lyden, Flips

Courtney McCann, WOGA

Elle Mueller, TCT

Hailey Mustari, Dynamo

Meili Nash, All American

Peyton Novinger, Prestige

Rafaela O’Neill, Airborne

Sophie Parenti, San Mateo

Lauren Pearce, AGA

Genesis PeBenito, Salcianu Elite

Madison Perkins, AGA

Jaylyn Pomager, Mavericks

Azaraya Ra-Akbar, World Class

Jessica Reith, Parkettes

Camryn Richardson, Pearland Elite

Cecily Rizo, Texas Dreams

Joscelyn Roberson, NE Texas Elite

Jenna Rusk, Mavericks

Chavala Shepard, Hopes and Dreams

Piper Slocum, AIM Athletics

Rebekah Smith, WCC

Daisy Stephenson, Texas Best

Hayden Taylor, Parkettes

Kaetlyn Tenesch, Roots

Giana Trolio, Olympic Dreams

Lindsay Van Eyk, Brestyan’s

Lundyn VanderToolen, Olympus

Alana Walker, North Stars

Paityn Walker, Head Over Heels

Clara Wallace, Xtreme

Jaelah Warner, World Class

Madelyn Warren, All American

Mahleea Werline, Aftershock

Kaylee Wilson, Texas Dreams

Camille Winger, All American

Chloe Womeldorph, Empire

Jamie Wright, World Class

Eleanor Wyly, North Bay

Ella Zirbes, Flips

Alicia Zhou, Love

Hopes 12-13

Megan Aamold, West Valley

Madisyn Alemany, Bright Stars

Ronnie Amey, Airborne

Addison Anderson, Airborne

Hayden Anderton, Desert Lights

Darielis Aviles, Cincinnati

Emma Becker, Naperville

Elle Bragga, Top Notch

Nora Brewer, IGN

Kylee Bromley, Firs State

Simone Brown, First in Flight

Ellorie Cane, Precision

Kaylee Cheek, All American

Kaitlyn Cohen, The Klub

Lila Couture, Golden City

Allison Cucci, Victors

Paisley Davis, First in Flight

Stella DePaola, Arizona Sunrays

Anabelle Dewey, East Tennessee

Angelina Donnarumma, Gold Medal

Tatum Drusch, Flips

Presley Duke, Dynamo

Julianna During, Rebound

Isabella Cheryl Edralin, Excalibur

Kaylee Edwards, Pearland Elite

Sophee El-Attar, First State

Rachel Fleischman, Gymnastics Olympica

Pyper Fliehr, First in Flight

Lavender Flores, FGA

Sasha Fujisaka, Airborne

Isabelle Futch, Auburn

Kieryn Finnell, RGA

Abbey Gardner, Desert Lights

Keira Gontkosky, Parkettes

Mylee Grant, Decal

Addison Haney, PGA

Paige Hasling, World Class

Cambry Haynes, 5280

Jadasyn Hinojos, Pearland Elite

McKinley James, Pearland Elite

Lillian Jennejohn, All American

Jazmyn Jimenez, The Klub

Payton Kartchner, Arizona Sunrays

Sevana Kasparian, Gymnastics Olympica

Delanie Kelly, Flips North Shore

Matti Kitzmiller, Naperville

Yuna Lee, Hill’s

Myli Lew, San Mateo

Kaydence Lockhart, Desert Lights

Samaria Lowman, Prestige

Ciarra Miller, IGN

Hayden Mazur, Top Notch

Avery Moss, Georgia Elite

Clara Nunez Matheus, Tumblebees

Haley Mendoza, Gym-Nation

Dayana Nataren, Empire

Julia Nehmer, WOGA

Neela Nicholson, Park Ave

Kya Nye, Buckeye

Mackenzie Osborne, Georgia Elite

Adele Ossi, Parkettes

Ella Kate Parker, NE Texas Elite

Macy Pennington, Elite Xtreme

Isabella Perri, Excalibur

Asia Reid, Desert Lights

Brooke Reingold, Gymnastics Olympica

Roanne Alexa Ribaya, First State

Anaya Rodriguez, Gold Medal

Dylan Santos, West Valley

Jocelyn Sasson, Auburn

Avery Schlichting, Gymnastic Academy of Rockford

Payton Seal, EE

Christina Shelton, Cobb Challengers

Aniya Smith, Hill’s

Sydney Snyder, First State

Analiah Solorio, 5280 South

Sutton Strasser, Infiniti Elite

Anna Tava, US Gym

Brinley Thompson, Desert Lights

Khloe Timmer, Leyva

Whitney Torchia, Charleston

Kendall Torrens, Empire

Brynn Torry, World Class

Audree Valdenarro, Los Angeles School of Gymnastics

Kate Walendzak, Buckeye

Carly Weinberg, Buckeye

Grace Weisser, Flips

Paige Wills, Parkettes

Isabella Woods, Gymniks

Hopes 10-11

Paityn Adams, Metroplex

Makenna Araiza, Naperville

Harlow Buddendeck, RGA

Ryann Canada, The Rock

Zaven Cooper, AGA

Allyn Damelio, San Mateo

Drew Eddy, The Klub

Addyson Fulcher, First in Flight

Gabrielle Hardie, AAGA

Quinn Harris, Cincinnati

Emma Howells, Fusion

Tori Kitzmiller, Naperville

Chloe La, Roots

Autumn Moberg, Boundless

Aaliyah Oglesby, Aftershock

Tylee Price, Coastal

Mia Puig, International

Alyssa Robinson, Next Level

Angielina Rodriguez, Tumblebees

Payton Seal, Elite Xtreme

Tyler Turner, Airborne

Gabi Ursu, Naperville

Delilah Zepeda-Orth, 5280

Has optional score – needs compulsory score

Senior Elite

Junior Elite

Hopes 12-13

Hopes 10-11