This summer, over one thousand gymnasts ages eight to ten participated in TOPs State Testing with the hopes of qualifying to National Testing. Seven year olds also participated in TOPs State Testing, but instead of taking the extra trip to National Testing, they find out if they made the TOPs National Diamond Team at the same time the eight through ten year olds find out if they made National Testing.

Gymnasts who have qualified to TOPs National Testing will travel to Indianapolis, IN and participate in National Testing on October 5-7. From National Testing, the top gymnasts will make the TOPs National A or B Team. In the past, gymnasts have also been invited to Developmental Invite Camp straight from testing.

The TOPs program is the first step in the elite track for many young gymnasts. Most gymnasts who have qualified Hopes participated in the TOPs program as well as many current and past elites. Some of these gymnasts are: Jordyn Wieber, Gabby Douglas, Aly Raisman, Laurie Hernandez, Ashton Locklear, and Ragan Smith.

2017 TOPs National A Team Photo: USAG

Below is the list of gymnasts who have qualified for this year’s TOPs National Testing. Gymnasts are in alphabetical order by last name, and their clubs are noted next to their name. This list of gymnasts was provided by USAG.

 

8 Year Olds

 

Cali Allen – NE Texas Elite

Marlee Anderson – River City

Makenna Araiza – Gym Nasti

Ireland Barrus – All American (UT)

Claire Bazan – Flip Star

Natalia Berovides – Leyva

Sophie Betros – Legacy (TX)

Reese Bradford – NE Texas Elite

Narkie Brady – Gold Cup

Lyla Brewer – IGN

Mallory Brosh – ACPR

Lana Bruggeman – Legacy Elite

Iz’Abella Buckmon – 1st Class

Sophia Buechler – ROGA – Minnesota

Mia Busser – Gymnastics Academy of Rockford

Haylee Byrom – United

Angelina Calderon – Tumblebees

Aaliyah Campos – Liberty

Samarra Cassidy – Michigan Elite

Sophia Castiblanco – Coastal Point

Tiana Childress – NYC Elite

Bazilia Christopoulos – Hill’s

Alicia Cooper – World Class

Lavi Crain – Avant Coeur

Leahna Crissman – Hunt’s

Nora Crowser – Mismo

Lailah Danzy – Pride Gymnastics Academy

Vivienne DeWater – Premier

Jayda Elliott – First In Flight

Eden Esipila – Hill’s

Halle Fairbanks – Airborne

HayLee Faulkner – River City

Addison Fields – Impact Athletic Training Center

Catherine Foster – Superior

Sophia Frescatore – World Class

Kaleigh Fuchs – ACPR

Addyson Fulcher – First In Flight

Rose Gatins – Paramount Elite

Haley Goodman – Discover

Riley Groal – Salto

Mycah Harris-Bowman – Paragon

Quinn Harris – Cincinnati

Alexa Henning – Mismo

Allison Herward – Gym Nasti

Aubrey Hill – World Class

Camryn Hosada – V-Force Elite

Alexis Hummer – Salto

Ainsley Jencks – All American (SD)

Sylvie Josse – Chelsea Piers

Eva Jurkiw – Gymnastics Unlimited – Orchard Park

Vivianna Kaeser – Will-Moor

Kaelyn Kane – Premier Gymnastics Academy – West

Ava Knudsen – All American (UT)

Greta Krob – IGN

Victoria Kutsyna – Cascade Elite

Olivia Kuzmanovski – The Victors

Kyra Linehan – The Rock

Maya Lumanlan – North Bay Athletic Association

Emma Macias – Gymnastics Elite Etc.

Jada Maldonado – Gold Cup

Hania Mashni – Michigan Elite

Evangeli Mata – Tumblebees

Sloane Mateo – Chelsea Piera

Elliana Mayer – Premier Gymnastics Academy – West

Sofia McIlveene – Legacy (AL)

London Moldre – Liberty

Caroline Moreau – Lakeshort Academy of Mt. Prospect

Dalia Murphy – Davita’s Funtastic Gymnastics

Berea Nicholson – Flips

Vera Ossi – Parkettes

Demi Overlin – Athletic Edge

Mariana Patino – NE Texas Elite

Libby Petre – Golden City

Bailey Redd – All American (UT)

Lila Richardson – Tena’s

Eliza-Kate Rikard – Lake Murray

Isabelle Roberts – Stick It

Hadara Rostocil – Redwood Empire

Liana Ryan-Rosso – Genie’s

Kaylee Sath – Metropolitan

Jordyn Scheive – Illinois Valley

Kenleigh Scraf – Next Level

Isabella Silva – 360

Macey Silva – Aim High

Aleara Six – Gymsport Athletic Center

Amelia Smith – Hopes and Dreams

Layla Smith – Florida Elite

Brooke Soutar – Michigan Elite

Whitney Steldt – TNT

Sofia Stephens – 360

Greta Stowell – Olympus

Korwyn Stowell – Michigan Elite

Raelynn Telles – Gymnastics Elite Etc.

Maddyson Thomasson – Hill’s

Emlyn Thomson – Hill’s

Madison Toler – Stafford

Anniston Towe – Gymnastics Academy of Charleston

Gabriela Ursu – Naperville

Addison Varga – Gymsport Athletic Center

Cailyn Waibel – Bay Valley

Mia Warner – Black Diamond SJ

Ava Washington – Paragon

Jahriyah Watts – Rebound

Mia Jo Weathers – Coman

Charlotte Wilson – Hopes and Dreams

Savannah Winston – Lake Murray

Emma Wojnarowski – GMG Smithtown

 

9 Year Olds

 

Mia Albert – Lake Murray

Londyn Baker – Colorado Aerials

Mia Ballard – GA All-Stars

Nyah Beard – Gymnastic Academy of Rockford

Haley Beauregard – Prestige

Joelie Berelc – Paramount Elite

Dreah Bernstine – North Bay Athletic Association

Amrutha Bommini – Sterling

Katie Bond – Prestige

Avalie Brinn – Boundless

Harlow Buddendeck – ROGA – New York

Cora Burke – Olympus

Ryann Canada – The Rock

Isabella Cancino – Tumblebees

Emmy Casselman – Chelsea Piers

Zoe Chiweshe – NYC Elite

Kinsley Christensen – Salto

Katelyn Christman – United

Sophie Cohen – Impact Athletic Training Center

Chaney Culpepper – Stars Houston

Camaria Davis – J and R

Erin Davis – Boundless

Leiba Debb – Excalibur

Melina DeGennaro – The Gymnastics Revolution

Lily Eisenberg – Hill’s

Whitley Eppes – Impact Athletic Training Center

Ella Escher – Jump Star

Yelana Fulgham – Dawg House

Remi Fusilero – Twisters

Brooke Harris – Liberty

Kate Harris – Liberty

Abigail Harvey – Boundless

Addison Hutto – Next Level

Sadie Goldberg – Buckeye

Amy Gonzalez – Olympus

Abigail Gornik – Auburn

Arwen Grill-Kunej – Olympus

Jihana Hennings – Davita’s Funtastic Gymnastics

Tess Hokanson – All American (UT)

Gracie Hulsey – Denton

Bridget Karl – Naperville

Arzou Katyal – Pacific West

Leah Kimyagarov – NYC Elite

Victoria Kitzmiller – Naperville

Chloe La – Mismo

Leilani Langley – Next Level

Khole Lazardis – Parkettes

Brinley Leavitt – Buckeye

Jillian Luif – Legacy Elite

Amina Mackalo – Gym America

Alexis Massie – Cincinnati

Jenna Matthews – Kurt Thomas

Caliah McGriff – Boundless

Margaret McMurphy – Planet

Courtney Miller – Novaks

Avery Mitton – All American (UT)

Elianna Moody – Legacy Elite

Parker Morris – Olympic Dreams

Cecilia Mutek – Olympic

Lirit Newman-Achee – Chelsea Piera

Taylor Noble – All American (UT)

Aleah Nolan – The Victors

Aaliyah Oglesby – Aftershock

Addison Oiler-Velez – Buckeye

Jada Oliver – Sun Country

Maddison Olsen – Olympus

Reagan Parkman – Coastal Point

Isabella Pede – Gymnastics Unlimited – Orchard Park

Nyla Pichette – Rebound

Eliani Pingol – North Bay Athletic Association

Tylee Price – Coastal

Mia Puig – International Gymnastics

Bailey Redd – All American (UT)

Sawyer Rivera – NYC Elite

Alyssa Robinson – Next Level

Madison Rodriguez – Chelsea Piera

Kendall Rogers – Pearland Elite

Morgan Rothert – Superior

Danica Ruggiano – Will-Moor

Madelyn Kate Runyon – Coastal Point

Sofia Schimpf – Gymnastics Academy of Charleston

Macie Schmidt – Coastal Point

Abby Schmitz – Pride Gymnastics Academy

Birkleigh Sensenig – Parkettes

Adelyn Simpson – Pearland Elite

Teagan Smith – Stars Houston

Sydney Spradley – Rebound

Saylor Starkey – Champion

Aspen Stearns – Love

Lauren Supnet – Seattle Gymnastics Academy

Lillian Tabor – Above The Barre

Madison Teague – J and R

Tyler Turner – Airborne

Ava Uekawa – Hawaiian Island Twisters

Riley Ulrich – Will-Moor

Audrey Vanderploeg – Twistars USA

Karelyn Vega – Tumblebees

Aubrey Waldren – Davita’s Funtastic Gymnastics

Grace Wallace – Excalibur

Reagan Warfield – 5280

Kira Wayfer – Hawaiian Island Twisters

Anabelle Werner – Mid Michigan

Camie Westerman – Hill’s

Ariana White – Sterling

Lauren Whittey – Twistars USA

Corinn Wigington – Premier

Mari Willoughby – Metropolitan

Alyssa Wunder – Top Flight

Ella Yoncheere – The Victors

Delilah Zepeda-Orth – 5280

 

10 Year Olds

 

Kaleah Afu – National Academy of Artistic Gymnastics

Ronnie Amey – Airborne

Addison Anderson – Airborne

Kaylei Arcibal – Pacific West

Isabella Arriaga – Twistars USA

Lydia Barr – Oshkosh

Baylee Bartlett – Twistars USA

Giovannina Beltra – Rebound

Jessie Bodrie – Bay Valley

Adelise Bochno – The Victors

Eden Brenner – Hill’s

Kaiya Brown – Palm Coast

Regina Brunson – Liberty

Aspen Buehl – TIGAR

Addie Bugger – AGI

Alexandra Burns – Olympic

Corinne Cabrera – 360

Juliana Cacavella – Aeon

Emmy Casselman – Chelsea Piers

Julie Charland – DeVeau’s

Katelyn Clark – Cincinnati

Jenevieve Cook – Mid Michigan

Paisley Davis – Next Level

Cam-ly Day – Golden Bear

Grace Desing – Gymnastics Unlimited – Orchard Park

Nicole Desmond – Parkettes

Kyra DiCello – Hill’s

Braelyn Douglas – Hill’s

Claire Downing – United Elite

Tatum Drusch – Flips

Jayden Ecker – Gymnastics Unlimited – Orchard Park

Sophee El-Attar – First State

Grace Engelbert – City Club

Sofia Estrada – Sun Country

Gianna Felicione – 360

Adelyn Flessner – DeVeau’s

Natalie Gates – First State

Keira Gontkosky – Parkettes

Emily Gorgias – Gym Xtreme

Mylee Grant – Waterville YMCA

Roberta Guajardo – Love

Catherin Guy – Twistars USA

Lucy Hindle – Salto

Jadasyn Hinojos – Pearland Elite

Cookie Isgur – Pearland Elite

McKinley James – Stars

Aliyah Joseph – Kurt Thomas

Alexandra Kent – Yellow Jacket

Jada Kim – Gymnastics Olympica USA

Kalia King – Golden Bear

Kendall Knox – Gold Medal (AZ)

Natalie Kowalczyk – Lakettes

Malena Kuzmanovski – The Victors

McKenzie Lall – New Image

Clara Laskowski – Love

Gealy LeBron – City Club

Athena Lee – Vancouver Elite

Olivia Leone – Rebound

Miley Ler – Pearland Elite

Josie Lynch – Gymnastics East

Callie McCarron – Superior

Payton McClain – DeVeau’s

Ayrabella Michalke – Florida Elite

Autumn Miller – Coastal Point

Dylan Mize – United Elite

Kendall Morgan – The Gymnastics Revolution

Ashley Mouyenga – 10.0 Academy

Lyla Movahead – Capital

Neela Nicholson – Park Avenue

Olivia Nolan – Denton

Adele Ossi – Parkettes

Hadley Palmerton – Northpointe

Hailey Pelligrini – Auburn

Madelyn Pierce – Airborne

Ellie Pope – Kurt Thomas

Allanah Portalatin – Parkettes

Hayden Reilly – Mismo

Brooke Reingold – Gymnastics Olympica USA

Kieley Restrepo – GMGC Centereach

Roanne Alexi Ribaya – First State

Whitney Richards – Black Diamond SJ

Camille Rindlisbacher – Gold Medal (AZ)

Simone Rose – Gymnastics East

Brielle Rosseau – Hawaiian Island Twisters

Avery Schlichting – Gymnastic Academy of Rockford

Skylar Sensi – Arena

Aniya Smith – Hill’s

Arianna Smith – Capital

Shayler Smith – Above The Barre

Karastyne Sokolowski – Blaze

Jenna Sonnhalter – Dulles

Madison Sowonik – Naperville

Leila Tensuan – Gold Medal (AZ)

Libby Tobias – City Club

Taniah Tomlinson – Ocean City

Mckenna Trolio – Olympic Dreams

Alexa Venglar – Pearland Elite

Macaela Viola – Coastal Point

Miami Ward – Cincinnati

Carly Weinberg – Buckeye

Grace Weisser – Flips

Kennedy Welsh – GMGC Centereach

Audrey Wilkerson – Buckeye

Nyla Williams – First State

Jah’zaria Winborne – Coastal Point

Hailee Winstone – Mismo

Anabelle Yujuico – San Mateo

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,